Cześć Stefan !!!
Na początek powiem jak to wygląda u mnie. Ja osobiście buduję modele z forniru. Fornir jest doskonałym materiałem, choć ma tez swoje wady. Przede wszystkim często jest łupliwy i osiągalny w niewielkich raczej grubościach. Ma też swoje zalety - modeluje się z podobną lekkością jak papier, można go ciąć nawet nożem szewskim. Co do stosowanych gatunków drewna - to różnie. Najczęściej stosuję drewna takie same, jak były wykorzystywane podczas budowy prawdziwego statku. Ale nie zawsze. Chodzi raczej o odwzorowanie koloru i faktury drewna, niż o wierność absolutną. Dobrym przykładem może być poszycie.
no właśnie, co do poszycia - to były prawie zawsze dębowe. Dąb jednak jest bardzo cięzki w obróbce a dodatkowo jest dosyć włóknisty. W wyniku tego ten materiał nie nadaje się do budowy modeli. Mozna go zastąpić np. bukiem - który już jest dużo mniej włóknisty, a jego drobne cętki w świetny sposób oddają właśnie włókna dębowe w skali. Dodatkowo kolorystyka dębu i buku jest bardzo podobna. Choć buk też nie jest najłatwiejszym drewnem do modelowania. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że podczas budowania statków drewno konserwowano między innymi w taki sposób, że moczono je w słonej wodzie. Właśnie to, między innymi, nadaje charakterystyczny ciemny kolor poszyciom statków.
Co do pokładów - w Kodze np zastosowałem jesion. Ale wszystko zależy od tego np. z jakiej epoki budujesz statek. Bo np. Dar Pomorza ma pokład z sosny, ale jego ciągłe czyszczenie (wykonywane tak często) nadało mu ciemny kolor, napewno nie przypominający sosny.
Zatem jak widzisz, wszystko zależy od tego, jaki model budujesz i jaki efekt chcesz uzyskać. Przed budową natomiast musisz zastanowić się nad tym, czy będziesz bejcować i malowac rewno, czy nie. Jeżeli tak to masz sprawę uproszczoną - stosujesz rodzaj drewna jaki Ci pasuje i bejcujesz. Ogólnie najlepsze są oczywiście drewna liściaste. Jeżeli nie - no to od początku musisz dbać o zachowanie kolorystyki. Ale Twój post podsunął mi pewną ideę - postaram się w najbliższym czasie na Kodze powiesić tabelkę z rodzajami drewna i zastosowaniami. Widziałem coś podobnego w książce "Budowa modeli Dawnych okrętów" Stefana Eleka i Zofii Drapelli. Powieszę w dziale modelarstwo tabelę tego typu na podstawie tej książki.
Jeszcze jedno - nie przejmuj się tym co Ci odpisano na pl.rec.modelarstwo. Tomek Aleksiński mimo wszystko jest badzo dobrym modelarzem i bardzo chętnie dzieli się wiedzą. Wiele z tego co dziś wiem, dowiedziałem się od Niego. Wystarczy zobaczyć na forum PWM
http://modelarstwo.org.pl/forum w dziale szkutniczym lub zobaczyć na PWM w dziale Technika artykuły i zobaczysz ile wiedzy ten szanowny modelarz "sprzedaje" polskim kolegom.
A teraz pozdrawiam i dam znać jak powieszę ten opis materiałów,
Radek.