Forum Koga • Strona główna - Koga Portal - Modele - Żaglowce - Statki - Okręty - Forum modelarskie • ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI
Strona 1 z 5

ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 08 sty 2007, 19:31
autor: Rafal
Witam,

Pomimo tego, że Hunter jest jeszcze nieskończony ( zostały tylko „sznurki” i „szmatki”) powoli zaczynam myśleć o kolejnym modelu. Nie będzie to ani fregata ani Wasa – bo nad tymi modelami trzeba będzie trochę posiedzieć, chcę zbudować coś „szybkiego”. W magaznie mam starego Drakkara z zestawu Amati w skali 1:48 (model o długości ok 45 cm) więc nim zajmę sie przez najbliższe miesiące.
Drakkar to prosta łódka więc i „w pudle” nic specjalnego nie ma: dwa arkusze sklejki z naniesionymi częściami. NIESTETY NIE SĄ POWYCINANE LASEROWO i trochę będę się musiał pomęczyć włośnicówką i papierkiem :) Sklejka nawet niezła – powycinałem na razie części na podstawkę i nawet kawałek się nie wyszczerbił! Jest jeden arkusz z Planami – nie ma żadnej instrukcji. Plan ma rozrysowane części (te same co na sklejce) + dwa rzuty łodzi z boku i z góry. Dalej mamy jakiś żagielek – co prawda kolorowy – ale chyba będzie szyty nowy z kilku kawałków + jakiś ładniejszy smok niż to co zaproponował producent. Listewki są w trzech paczkach: pierwsza to fornir na pokład, druga to liswy odbojowe i różne bale na maszt, reję i wiosła, a trzecia to listewki na poszycie o przekroju trapezu – przy poszywaniu „do czoła” da imitację poszycia zakałdkowego (chyba :) ) Z małych drobiazgów jest: kotwica z łańcuchem, jakieś gwoździe, szpilki, oczka, klamerki, knagi, tarcze metalowe i mosiężne listwy wykańczające z wzorkiem. To na razie chyba tyle – jeśli ktoś z Was miałby coś o tych łodziach – jestem z góry wdzięczny :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
RAFAŁ

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 09 sty 2007, 09:42
autor: DTHCHC
Łódka może i prosta, ale ze względu na to, że jest to łódź wikingów, na pewno będę często przeglądał ten wątek... Czekam z niecierpliwością na fotki z budowy...

Pozdrawiam

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 09 sty 2007, 15:28
autor: Rafal
Witam,

Łódka może i prosta, ale ze względu na to, że jest to łódź wikingów, na pewno będę często przeglądał ten wątek


Mam nadzieję, że relacja będzie ciekawa - jak tylko zabiorę się do pracy, będą i zdjecia i opisy. Na razie jestem na etapie zbierania materiałów. ;) Czasami coś tam wytnę i powoli będę obrabiał, ale do momentu kiedy nie skończę Huntera nie będzie to nic wielkiego. Na Huntera daję sobie czas do końca stycznia. Zapraszam do dyskusji, oglądania, przeglądania i oczywiście do krytyki.
Pozdrawiam
Rafał

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 09 sty 2007, 16:20
autor: krzysztof
Może Ci pomoże książka Viking Longship Keitha Durhama ( wyd Osprey)

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 10 sty 2007, 09:11
autor: Surculus
Witam

NIe wiem czy ci to pomoże ale wrzucam kilka linków do grup w Polsce i nie tylko którzy zajmują sie odtwarzaniem wikingów - z tego najlepsza ponoć na świecie polska grupa Jomsborczyków (naprawde fajny miodek robia :silly: ) - http://www.jomsborg.pl/index.html
http://www.wikingowie2006.bighost.pl/F1/Galeria.htm
http://www.travelphoto.pl/Polska/TP01529/TP01529.htm
http://www.wikingowie.ether.pl/
http://www.flotajarmeryka.pl/main.php?fid=134&pg=5&id_lang=0
tutaj jeden link o budowie
http://www.zaglowce.ow.pl/typy/wikingowie/budowa.php

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 10 sty 2007, 14:20
autor: marsjano
Czesc
Bedac na wycieczce, gdzie ja mialem aparat zorke 5 i zrobilem kilka zdjec
do watku dodam tylko 2, ale jezeli ktos chce przyuwazyc wiecej zapraszam na fotosika, tam zamiescilem 9 zdjec z 3 lodziami, w roznych stadiach budowy.
Obrazek Obrazek

linki
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/481154dcfb61fba4.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cd96391419a1609.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81aa1b85c7a1b6c1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af0509a30ad35ba2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bcd6b3e3f755d3ea.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9a6bcf801f7f48d3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7cab49e751661ee6.html

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 10 sty 2007, 16:36
autor: Rafal
Cześć,
Dziękuję wszystkim za odzew i pomoc:
Krzysiek - książkę już mam ;)
Surculus - extra strony i bardzo fajne zdjęcia - myślę, że sporo z nich wykorzystam.

Zastanawiam się teraz nad jedną rzeczą - na czym siedzieli podczas wiosłowania, bo chyba nie stali (?) Praktycznie ile okrętów tyle rozwiązań - są i ławeczki, jest sam pokład, są otwory w których siedzieli i są różnego rodzaju "skrzynki" (fotka Marsjano) i inne tego typu podobne gadżety. Z moich planów (Amati) wynika, że chyba siedzieli na pokładzie. Tak sobie myślę, że mogło to być uzależnione od wielkości jednostki ale czy na pewno?

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 10 sty 2007, 16:55
autor: DTHCHC

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 24 lut 2007, 20:33
autor: Rafal
Witam po dłuższej przerwie,

Hunter prawie na ukończeniu więc ruszam na dobre z budową łodzi wikingów. Już na początku chciałbym podziekować wam za pomoc, podesłane materiały i zdjęcia.
Tak jak pisałem wcześniej – jest to stary model Amati, więc nic w nim nie jest powycinane. Oczywiście nie wycinałem tego ręcznie bo bym musiał chyba z tydzień nad tym siedzieć :) odpaliłem maszynkę i do dzieła Strałem się nie ciąć po lini, tylko lekko z naddatkiem, żeby można było w razie czego korygować.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać, model budowany będzie standardową metodą „na wręgach” i oklejany listewkami „do czoła” - nie na zakładkę. Sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądało, listewki będą szły na styk, do czoła, a ich trapezowaty przekrój zapewnić ma poszycie zakładkowe. Model budowany inną metodą niż zestaw Niny z Billinga. Zobaczymy.

Wstępnie wycięte i przeszlifowane wręgi – wstawione tylko „dla fotki” :)

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Rafał

Odp:ŁÓDŹ WIKINGÓW (Nave Vichinga) - AMATI

: 25 lut 2007, 08:22
autor: Nina
Widzę,że jest to model dla zaawansowanych, ciekawa jestem dalszych prac.
Z tego co czytałam to w rzeczywistości jednak najpierw robiono poszycie, a potem wstawiano wręgi.
Czy mógłbyś pokazać w zbliżeniu jaką podstawkę zaproponowała firma.