
Zlot Żaglowców – Tall Ships Races Gdynia 2011
Po raz kolejny będzie można podziwiać wielkie żaglowce w Gdyni. Na początku września 2011 (02-05.09) odbędzie się bowiem Zlot Żaglowców GDYNIA 2011 pod nazwą
The Tall Ships Races – The Culture Regatta 2011.
To niebywała okazja do podziwiania najpiękniejszych jednostek z całego świata.
Tall Ships Races 2011 to tak naprawdę wyścig. Kłajpeda (Litwa) i Gdynia (Polska) zgodziły się na połączenie sił z Turku (Finlandia) do zorganizowania dwóch wyścigów, które nie mają ograniczeń wiekowych. Impreza rozpocznie się w Kłajpedzie, z której flota będzie startowała do Turku, a następnie do Gdyni.
The Culture 2011 Tall Ships Regatta
Niesamowity widok pełnego masztów gdyńskiego portu i malowniczej parady żagli na redzie na długo zostanie w pamięci milionów osób, które na żywo, bądź też za pośrednictwem mediów obserwowały zlot żaglowców w 2009 roku. Patrząc na majestatyczne piękno odpływającej floty, wielu z nostalgią zadawało sobie pytanie, jak długo trzeba będzie czekać na ponowną wizytę wielkich żaglowców w Gdyni. Zapewne mało kto wówczas przypuszczał, że obiorą one kurs na miasto z morza i marzeń już w 2011 roku. Żeglarski świat w uznaniu gorącego przyjęcia, jakiego doświadczył w Gdyni dwa lata temu, po raz kolejny spotka się tutaj na zlocie w dniach 2-5 września. Panoramę miasta, nad którą na co dzień górują wieże Sea Towers, przez kilka dni ponownie zdominują wysokie maszty.
Tym razem, motywem przewodnim zlotu, jak wskazuje nazwa - The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. Impreza organizowana jest pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku, które podobnie jak Gdynia było gospodarzem zlotu przed dwoma laty. W ramach imprezy odbędą się dwa etapy regat; pierwszy - z litewskiej Kłajpedy do Turku, zaś drugi z Turku do Gdyni, gdzie odbędzie się wielki finał.
Formuła zlotu będzie podobna do tej, którą znamy z 2009 roku. Żaglowce spędzą w Gdyni cztery dni, które wypełnią koncerty szantowe i jazzowe na plenerowych scenach oraz w gdyńskich klubach, barwny przemarsz załóg ulicami miasta, pokaz sztucznych ogni, czy wielki koncert na plaży. Przy kejach Basenu Prezydenta przycumuje kilkadziesiąt żaglowców - wśród nich największe na świecie - czteromasztowe Sedov i Kruzensztern, które oczywiście zaproszą do odwiedzenia swoich gościnnych pokładów. Szczególnym - honorowym gościem zlotu będzie legendarny gdyński szkuner Zawisza Czarny, który obchodzi 50-lecie podniesienia bandery.
Punktem kulminacyjnym będzie niezwykle malownicza parada wszystkich jednostek pod pełnymi żaglami. 5 września na wodach okalających Gdynię zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełniają setki małych jachtów i żaglówek, pośród których - niczym wyspy - wyrosną maszty największych żaglowców.
Zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta i towarzyszące mu imprezy to wyśmienita okazja do przeżycia prawdziwej morskiej przygody. Warto już dziś zarezerwować czas by pożegnać lato w towarzystwie przepięknych fregat, barków i szkunerów.
oficjalna strona:
http://zagle.miasto.gdynia.pl/
info w necie:
http://www.czasnadmorze.pl/zlot-zaglowc ... atta-2011/
http://www.trojmiasto.pl/The-Culture-20 ... 03046.html
Uczestniczące Żaglowce
Do najważniejszych jednostek, które potwierdziły udział w gdyńskim zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta należą:
1. Sedov - największy żaglowiec szkolny świata
2. Kruzensztern - charakterystyczny, czteromasztowy bark, ostatni wciąż pływający przedstawiciel floty „windjammerów", obsługujących kiedyś słynną latającą linię P
3. Dar Młodzieży - biała fregata, której armatorem jest gdyńska Akademia Morska
4. Mir - pochodzący z St. Petersburga brat bliźniak Daru Młodzieży
5. Gulden Leeuw - imponujący „Złoty Lew" z Holandii
6. Thalassa - holenderska piękność o niebieskim kadłubie i charakterystycznym galionie
7. Zawisza Czarny - legendarny szkuner harcerzy, obchodzący 50-lecie podniesienia bandery
8. Fryderyk Chopin - słynny polski bryg
9. Johann Smidt - niemiecki szkuner z Bremy
10. De Gallant - dwumasztowy szkuner z Amsterdamu
11. Brabander - największy żaglowiec Litwy
12. Tecla - kecz gaflowy z 1915 roku
13. Lietuva - jacht litewski
14. Villa Mare - dzielny jacht z Finlandii
15. Fujimo - niezwykle szybki jacht płyający pod banderą amerykańską
16. Śmiały - polski obieżyświat