

Forum, jak sama nazwa wskazuje, stanowi swego rodzaju rynek. Jest to jednak rynek szczególny, bo tutaj „handluje się” informacjami, wiedzą i doświadczeniem modelarskim. Sens modelarskiego forum polega zatem na tym, że spotykając się z innymi modelarzami wymieniamy się naszą wiedzą i czerpiemy z wiedzy i doświadczenia modelarskiego innych osób. Przy tym, na forum nie powinna obowiązywać zasada wzajemności – daję, aby coś również otrzymać (po łacinie brzmi to mądrzej „do ut des”

Każdy kto chce uczestniczyć w życiu forum nie powinien zatem zamykać się na ideę dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Jeśli zatem modelarz zdecydował się na to, aby upublicznić to co robi, to w dobrym modelarskim tonie byłoby podzielić się nie tylko tym co zrobił, ale również, a może przede wszystkim, powiedzieć innym jak to zostało wykonane. Taki jest wg mnie sens działania forum modelarskiego. Kiedyś, jedynym sposobem na uzyskanie wiedzy o budowie modeli było korzystanie z publikacji książkowych opisujących techniki budowy, ewentualnie bezpośrednie rozmowy na spotkaniach i zjazdach modelarskich. Dzisiaj mamy inny instrument, bardziej powszechny, gwarantujący szybki dostęp do wiedzy i informacji. Korzystajmy zatem z niego i dzielmy się tym co posiadamy.
Dodatkowo należy zauważyć, że upublicznianie wiedzy modelarskiej na forum może stanowić sposób na popularyzację hobby zwłaszcza wśród młodych modelarzy. O ile łatwiej jest budować model, kiedy możemy sięgnąć do wiedzy innych modelarzy, obejrzeć krok po kroku jak wykonywali swój model. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że prowadząc relację z budowy modelu nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko pokazać na zdjęciach. Czasami zobrazowanie czegoś wymagałoby bowiem nagrania krótkiego filmu. Jak bowiem w inny sposób zobrazować np. cięcie kartki papieru nożykiem, czy listewki piłą? Możemy jednak jako modelarze starać się opisywać to co robimy. Wprawdzie jeden dobry obraz jest wart tysiąca słów, ale jestem przekonany, że słowem też można przekazać sporo informacji o technice wykonania modelu.
Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, o czym chyba niektórzy modelarze zapominają, że forum jest miejscem publicznym. Dostęp do niego jest powszechny, a zatem każdy, kto zechce uczestniczyć w życiu forumowym może to uczynić. Niemniej jednak każde forum rządzi się określonymi regułami co oznacza, że przystępując do niego jesteśmy zobowiązani przestrzegać tych zasad, które na nim obowiązują. Oczywiście zasady - jak to często bywa - mogą zostać zmienione, ale nie powinno się to odbywać poprzez narzekanie na tych, którzy zasady ustanowili, proste stwierdzanie, że są one idiotyczne i nie będziemy ich przestrzegać. Jeśli zasada nam nie odpowiada przedstawmy swój pomysł, uzasadnijmy go. Jeśli modelarz nie potrafi tego uczynić sensownie to powinien stosować się do reguł panujących na forum, którego chce być współużytkownikiem.
Innym aspektem publicznego charakteru forum jest to, że prezentując nasze modelarskie dokonania, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż nasza praca zostanie poddana ocenie. Będzie to ocena o tyle surowsza, że dokonana przez innym modelarzy, a zatem nie laików nie znających się zupełnie na danej tematyce. Publiczne prezentowanie naszej pracy oznacza zatem, że będzie ona nie tylko chwalona, ale również może zostać skrytykowana. Prowadząc relację z budowy na forum, budujemy model publicznie, a zatem musimy liczyć się z tym, że każdy kto jest uczestnikiem forum, może zgłosić do modelu swoje uwagi, może wypowiedzieć się na temat tej budowy w taki czy inny sposób. Każdy modelarz może nie uwzględniać krytycznych uwag innych modelarzy i budować swój model wg własnego pomysłu. Jego model, jego wola. Modelarz nie powinien jednak obrażać się na to, że zwrócono mu uwagę na nieprawidłowości w wykonaniu modelu. Prezentując modele na forum modelarskim budujemy je bowiem niejako wspólnie wraz z innymi modelarzami podsuwającymi swoje sposoby na jego wykonanie, wskazującymi gdzie popełniliśmy błąd. Jeżeli zatem jako modelarze publikujemy swoje prace, to liczmy się z różnymi uwagami odnoszącymi się do tego co i jak robimy. Oczywiście krytyka nie powinna przekraczać granic dobrego wychowania, nie może zmierzać do obrażania modelarza, ale powinna być konstruktywna i polegać na wskazywaniu tego, co w modelu jest zrobione niewłaściwie i dlaczego w naszej ocenie powinno być inaczej. Tak ja wyobrażam sobie sens krytykowania.
Podczas wieloletniego śledzenia wpisów na różnych forach modelarskich zauważyłem pewną prawidłowość. W mojej ocenie, na jakąkolwiek formę krytyki najczęściej nieodporni są ci z użytkowników forum, którzy dopiero co raczkują w modelarstwie (najczęściej zaczynając przygodę z modelarstwem od wielkich, skomplikowanych modeli) bądź też modelarze, którzy przeświadczeni są o swoich wyjątkowych umiejętnościach (których najczęściej nie posiadają). Modelarze doświadczeni, z wieloletnim stażem lepiej znoszą wszelkie uwagi czy sugestie, podchodzą do modelarstwa z pokorą a przede wszystkim z większym szacunkiem do innych modelarzy, do tego co im podpowiadają, na jakie błędy czy niedokładności wskazują.
W końcu, uczestniczenie w życiu forum modelarskiego zaspakaja naszą próżność. Jak przyjemnie jest bowiem zostać pochwalonym przez współmodelarza, zwłaszcza tego bardziej od nas doświadczonego. Rosną nam wtedy skrzydła i nabieramy większej ochoty do dalszej pracy (obyśmy jednak nie obrośli w piórka). Pochwała od innego modelarza, a zatem osoby, która zaznajomiona jest z tajnikami sztuki modelarskiej, jest niewątpliwie bardzo motywująca.
Podsumowując te przydługie wywody - budując model powinniśmy dzielić się wiedzą, pokazywać co i jak zrobiliśmy, bo w tym zamyka się sens konstruowania relacji z budowy modelu. Nie obrażajmy się na konstruktywną krytykę kolegów współmodelarzy, słuchajmy co mają do powiedzenia, a jeśli się z nimi nie zgadzamy to przedstawmy swoje kontrargumenty. Oczywiście w ostatecznym rozrachunku sami podejmujemy decyzję jak i co budujemy, bo to my modelarze odpowiadamy za wygląd każdego wybudowanego przez nas modelu. Osobiście nie wyobrażam sobie obecnie modelarstwa bez publicznych forów modelarskich, bo są one kopalnią wiedzy i doświadczania wielu modelarzy. To dzięki nim poznałem przeróżne metody kształtowania i wycinania kartonu. Gdyby nie fora modelarskie pozostawałbym w niewiedzy do dnia dzisiejszego, co nie oznacza, że już wiem wszystko. Tak jak każdy modelarz uczę się każdego dnia, kiedy zasiadam do budowy modelu. Oczywiście zapraszam do dyskusji na temat idei forum modelarskiego. Wyrażajcie swoje poglądy, które przecież nie muszą być zbieżne z moimi wizjami modelarstwa.
Pozdrawiam
Jarek