IV-1.Kotwice
: 13 gru 2005, 18:29
Kotwice - warsztat
Strona poświęcona modelarstwu szkutniczemu, historii żeglugi, żaglowcom, statkom i okrętom. Forum, galeria, wirtualna modelarnia. Serdecznie zapraszamy!
https://mail.koga.net.pl/phpbb3/
Niniejszym pozwalam sobie na rozpoczęcie cyklu artykułów przygotowanych specjalnie do poradnika. Ponieważ tematyka jest bardzo obszerna wątek będę kontynuował w odcinkach w miarę przygotowania materiału.
Jeżeli koledzy moderatorzy uznają, że nie o to chodziło można artykół wykasować lub przenieść gdzie inndziej.
Poniżej zamieszczam pierwszy odcinek rozpoczynający omawianie historii kotwic od czasów przedhistorycznych. Kolejne odcinki będą szczegółowo omawiały dalszy ciąg histori kotwic przez wieki, ich rodzaje, zastosowanie, sposoby użycia, mocowanai, niektóre rodzaje kabestanów i wind kotwicznych itp.
Trudno jednoznacznie stwierdzić kto jest wynalazcą kotwicy i jaką lub jakie funkcje spełniała ona pierwotnie. Polskie słowo kotwica pochodzi od wyrażenia kotwa, ukotwić, czyli w najprostszym tłumaczeniu unieruchomić. Łacinśka (Łacińska) nazwa kotwicy to „ancora”, a grecka „ἄγκυρα”
Za pierwszą znaną kotwicę można uznać masywny przedmiot przywiązany liną do łodzi. Takie wyobrażenie kotwicy mamy z czasów przed historycznych. Mógł to być przewiązany liną zwykły kamień (rys.2)
Pierwsza udokumentowana wzmianka o stosowaniu kotwicy pochodzi z Chin i jest datowana na 2700 rok pne. Należy zaznaczyć, że ten typ kotwicy w prawie niezmienionej formie jest używany do dzisiaj jako wyposażenie dżonek. (rys 1.)
Kolejna wzmianka o stosowaniu swego rodzaju kotwic pochodzi z Egiptu i jest datowana na rok 2500 pne. Egipcjanie, chcąc zmniejszyć prędkość łodzi płynących z nurtem Nilu spuszczali do wody kamienie mocowane liną do statków. Kamienie wleczone po dnie skutecznie chamowały prędkość płynącej łodzi. Podobne praktyki stosowali długo później Grecy, o czym pisał w swoich eposach Homer. Kamienie wiązane na linach stosowali także pierwsi rzymianie. W tym przypadku jednak służyły one bardzie do utrzymywania statków w miejscu niż do hamowania ich prędkości. Poza tym Rzymianie szeroko stosowali różnego rodzaju worki skórzane, siatki z tkanin lub plecionki wypełnione kamieniami.
Spośród kotwic i kotwico-podobnych wynalazków ery przedhistorycznej można w zasadzie rozróżnić dwa rodzaje.
1.Pierwsza kotwica składała się z dwóch poziomo krzyżujących się belek oraz dwóch pionowych pomiędzy którymi znajdował się sporej wielkości kamień (rys.3)
2.Druga kotwica była już bardziej podobna do typowej kotwicy i była w całości wykuta z kamienia. Tą formę kotwicy przypisuje się Chińczykom. (rys.4)
Należy nadmienić, iż sprawność obu rodzajów kotwic w dużej mierze zależała od ich masy, a przez to mozliwości zaczepienia o grunt dna.