Jeśli ktoś po tym etapie stwierdzi że ma za mało pracy, no to pora na zrobie dziurek w burtach czyli imitację gwożdzi.
Jak wygląda rozlożenie gwoździ na prawdziwych jednostkach widać poniżej, opracowałem to na podstawie otrzymanego skanu od Tomka Aleksińskiego.
Tak wygląda to w praktyce na modelu.
Tak w moim wykonaniu.
Na tym etapie najlepiej wykonać przynajmniej imitację gwoździ na nadburciach. Aby później nie zniszczyć wyklejenia nadburcia i pokładu.
Gwoździe zrobione są z patyczków bambusa a narzędzie kupione w sklepiku.
Jak widać przy nawiercaniu można narobić niezłego balaganu.
Po wykonaniu imitacji gwoździ można przystąpić do wyklejenia wewnętrznych powieszchni burt. Zwłaszcza że trzeba wystające końce zciąć i trtochę zeszlifować nadburcia aby były cieńsze i po przyklejeniu drugiwej wewnętrznej warsty na nadburcia oscylowało w granicach 2 mm.
Zaczynając od górnej krawędzi nadburcia schodzimy w dół do lini pokładu przyklejając tak jak poprzednio 7 listewek 3 mm zwracając uwagę na pokrywanie się układu desek na obydwu stronach nadburcia,w części dziobowej trzeba wykonać dodatkowe wstawki imitujące pozostałe deski poszycia.
Jak widać na zdjęciach ja przed przystąpieniem do wykonywania imitacji gwoździ i poszycia wewnętrznego wykonałem najpierw pierwszą część pokładu. Nie ma to wpływu na wykonywanie obecnego etapu. Pokład można wykonać dopiero w następnym etapie.
I to by było na tyle jeśli chodzi o poszycie 2 warstowe burt. Jęsli chodzi o jedno warstwowe to będę musiał się skonsultować z Romkiem i dopiero zacząć coś opisywać.
Witam! trochę późno trafiłem na wasze forum ale lepiej późno niż wcale;) mam pytanie... jeśli obetniemy te ramiona (na burtach) to czego będą trzymały się listewki:blink:
listewka do listewki, sklejamy na styk, dlatego listewki powinny mieć te 1,5 -2 mm grubości... Później nadburcia wzmacniane są dodatkowymi pionowymi "belkami", Natomiast te przedłużenia wręg służą tylko do uzyskania odpowiedniego ukształtowania nadburcia. Zerknij na inne relacje, np RomkaS , tam jest to świetnie pokazane na zdjęciach
Można powiedzieć że listewki w tym miejscu są samonośne :)
"Te ramiona" są tylko po to aby listewki po sklejeniu miały odpowiedni kształt (linie kadłuba)
Listewki kleisz krawędziami do siebie (takie klejenie będzie wystarczająco mocne)
następnie usuwasz "ramiona" które nie są zbyt zgodne ze skalą modelu
i zamiast nich wklejasz w to miejsce mniejsze listewki imitujące wręgi (przedłużenie wręg)
Takie "wklejki" wzmocnią poszycie w tym miejscu ,
ale ich prawdziwym zadaniem jest imitacja wręg dlatego ważne jest aby ich wielkość (grubość)
usytuowanie na kadłubie i odległość miedzy nimi była zgodna z oryginałem (patrz plany modelu)
Już odpowiadam jak ja to zrobiłem zresztą napisałem wcześniej w tym samym wątku,
1. Wyciołem szablon który jest przy szkielecie, wykorzystałem karton.
2. Podnie jak na dziobie wyciołem szablon (fotka kilka postów wcześniej) ktory przykleilem po środku szablonu pawęży i następnie przymocowałem do szkieletu.
3. Z posiadanych planów wziołem krzywiznę pokładu na rufie i wygiołem szablon przyklejajc go kawalkami drewienek aby się nieruszał.
4. Po wykonaniu pierwszej warstwy poszycia usunołem wszystkie zbędne elementy wycinając je.