Idąc za przykładem Kazia postanowiłem wykorzystać tę metodę i sprawdzić czy na mojej domowej drukarce jest to możliwe. Potrzebuję bander do modeli L'Ambitieux i Le Soleil Royal i tu rozczarowanie - flagi i bandery powinny być białe.
Krzysztof Gerlach napisał:
Bandera i wimpel powinny być całe białe. Za Burbonów biały był kolorem królewskim, czyli bardzo zaszczytnym. Jednak potem kojarzył się z flagą parlamentariusza i - co gorzej - z poddawaniem się, a modelarzy całego świata i tak zawsze drażnił fakt, że robiąc model dowolnego innego okrętu mogą go ozdabiać rozmaitymi barwnymi chorągiewkami, a na francuskich sprzed rewolucji muszą zadowalać się prościutkimi, białymi. Stąd wyszukiwali i wyszukują rozmaite wyjątki, które rzeczywiście istniały - ale to dotyczyło na ogół anormalnych sytuacji, jak obecność członka rodziny królewskiej na pokładzie, rewia morska z udziałem króla, obecność prefekta morskiego, flagi dowódców w niektórych okresach itp.
Do białych flag nie potrzeba drukarki, więc poszukałem w necie tych "wyjątków" i znalazłem całkiem mnie zadowalające (niezgodne z epoką) wzory u Radka Besedy:
https://www.hismodel.com/articles-detail-122
Wykorzystałem wzory z neta i wykonałem pierwsze próby wydruku na mojej drukarce Brother DCP-j105 na cienkim płótnie lnianym wyprasowanym i lekko zaimpregnowanym fiksatywą do pasteli. Użyłem płótna mniejszego formatu niż A4 przyklejając je do kartki ksero. Pierwsza próba wyszła dobrze (ta z herbem) i pożałowałem, że użyłem kiepskiego wzoru.
Z dostępnych planów przeliczyłem format i wyszło mi 185 x 127 mm, przygotowałem projekt (dla oszczędności tuszu same lilijki) i wydrukowałem - wyszło, ale jak dla mnie za jasno, zrobiłem próbę wydruku z drugiej strony i tu zonk - o milimetr się rozjechało, ponadto górną krawędź lekko uwalało czarnym tuszem. W projekcie zrobiłem korektę - przyciemniłem i nieco zmniejszyłem format 175 x 120 mm, kolejny wydruk i bardziej uwalana górna krawędź (widać na zdjęciu powyżej). Zrezygnowałem z małych formatów i przyklejania do kartki, gdyż chyba zgrubienie powodowało blokowanie na wałkach i stąd te zabrudzenia.
Przygotowałem kolejne projekty - dwie flagi na arkusz - dalej zmniejszyłem format flag 150 x 100 mm - po przymiarce do modelu wybiorę odpowiadający mi format.
Kolejny wydruk zrobiłem na dakronie (cienkie płótno żaglowe) formatu A4, niezaimpregnowanym - zaleta - nie trzeba drukować z drugiej strony (po obu stronach widać doskonale), - wada - niestety wyszły "rozlania".
Na kolejnym arkuszu A4 płótna zaimpregnowanego zrobiłem wydruk dwustronny obu wersji flagi, na drugiej stronie odbicie lustrzane, aby kolory na herubinach się pokrywały i uwzględniłem to przesunięcie - wydruk wyszedł idealnie. Trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć fiksatywą - na zrobionych wydrukach potestuję też werniksy w sprayu.
na wierzchu wydruk na dakronie, pod spodem na płótnie lnianym impregnowanym fixatywą
W kolekcji DeAgostini L'AMBITIEUX wydawca dostarcza taki zestaw