HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: Karrex »

Na stronie
http://www.hms-victory.com/index.php?It ... &task=view
jest podane co i jak zostało pomalowane na HMS Victory, po 1805 roku ten sposób malowania obowiązywał w całej Royal Navy.
KOLORY ADMIRALICJI
(wersja Trafalgar 1805) czyli żółto-ochrowe pasy bateryjne odcinające się od czarnych pasów oraz miedziowanie (miedziane płytki) poniżej linii wodnej.

Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: Karrex »

MALOWANIE - KOLORY ADMIRALICJI

Na pomalowanie całego modelu HMS Victory będzie potrzebne 14 X 18 ml farb (akrylowych) o następujących kolorach:
• 3 X Dull black - czarna matowa - Matt Schwarz
• 1 X Matt (metal) Black - czarna matowa (metal) - Metall Schwarz
• 1 x Matt white - biała matowa - Matt Weiß
• 3 x Yellow Ochre - żółta ochra - Gelb Ocker
• 1 x Red Ochre - czerwona ochra - Rot Ocker
• 1 X French blue - błękit francuski - Französisch Blau
• 1 X Olive Green - zieleń oliwkowa * - Olivgrün
• 1 x Wood (Walnut) Brown - brązowa (orzech) - Nussbaum Braun
• 1 X Gold/Brass - złota/mosiądz - Gold/Messing
• 1 X Copper - miedź - Kupfer
_____________
*) Zieleń oliwkowa tylko do pomalowania łodzi typu barge, więc potrzebne będzie niewiele farby.

Wg info z neta:
http://www.deagostini.co.uk/shop/produc ... nt_set_291
http://www.cornwallmodelboats.co.uk/aca ... _sets.html
http://www.model-dockyard.com/acatalog/ ... _Sets.html
http://europe.shipwrightshop.com/conten ... 07_01.html


Na polskiej stronie http://www.hmsvictory.pl/ jeszcze nic nie ma o farbach, natomiast na niemieckiej można pobrać arkusz zamówieniowy
https://www.deagostini-bestellungen.de/ ... arbset.pdf

Do zaopatrzenia się w odpowiednie farby, możemy skorzystać z w/w linków, lub poszukać na własną rękę na naszym rynku.
Przypomnę, że można nabyć farby modelarskie: Humbrol (acrylic) 12ml, Revell, Pactra, Vallejo, Gunze, MODEL MASTER, Tamiya, chociaż w niektórych może nie być odpowiedniego koloru.
HUMBROL acrylic
HUMBROL acrylic
01akryl79.jpg (58.09 KiB) Przejrzano 13236 razy

Zestawienie numerów farb Humbrol do pomalowania plastikowego modelu firmy Heller
(16, 24, 25, 33, 34, 53, 60, 63, 64, 70, 89, 98, 101)
http://modelemania.pl/victory-flagowy-o ... -1217.html

Revell - model plastikowy
Zalecane farby: 32104, 32116, 32185, 32187, 32190, 32193, 32194, 32302, 32310, 32330, 32350
https://sklep.cobi.pl/sklep-internetowy ... ctory.html

Trzeba też pamiętać, że nazwy jak i kolory poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić (a już zupełnie niemiarodajne są kolory na monitorze komputera - taka uwaga przy zakupie z neta).

Kolejnym źródłem farb mogą być sklepy zaopatrzenia twórców (dla plastyków, konserwatorów), niektóre sklepy papiernicze, niektóre salony Empiku.
Mają do zaoferowania farby artystyczne (akrylowe) renomowanych firm: np. Daler-Rowney (acrylic), holenderski Talens (acrylic Amsterdam, Rembrandt, VanGogh) - produkty Talensa: farby olejne, tempery, akwarele też są z serii VanGogh, Rembrandt oraz Amsterdam i mają taką samą numerację.

Farby modelarskie, jak i farby dla plastyków (akrylowe) do najtańszych nie należą (ilość do ceny), najtańsze to chyba RENESANS.
Farby te są też w ofercie SHIPYARD'a
http://www.harbour-hobby.com/?farby,54
http://www.harbour-hobby.com/?31,kolory-admiralicji


Farby akrylowe są farbami kryjącymi, jeżeli ktoś chce pozostawić widoczną fakturę i rysunek drewna, to może poeksperymentować z akrylowymi farbami lub tuszami transparentnymi.
Niektóre tusze mogą być skondensowanymi pigmentami i te wymagają rozcieńczenia (pigmenty mogą pozostawić błyszczącą, opalizującą powierzchnię).
Obrazek
Decorfin (dekorfina) Talensa ma chyba 17 kolorów transparentnych - to jest farba do szkła, ale drewno też zabarwi (problem może się robić przy większej ilości warstw - po czasie może pękać).

Odnośnie doboru farb, ostatnio Kuba podrzucił stronkę, oto link:
http://scalemodeldb.com/paint .
Trzeba tam wkleić zdjęcie z kolorem jaki odpowiada (przy okazji można porównać jakie firmy mają zbliżony odcień.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, 00:46 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Farby modelarskie

Post autor: Karrex »

W poprzednim poście pisałem o farbach modelarskich, nie nadmieniłem, że na rynku mamy dwa rodzaje farb, dla modelarzy malujących żadna nowość, ale dla tych co się będą dopiero decydować to pewne wiadomości mogą się przydać.

Farby modelarskie dzielą się na emalie (najstarszy typ farb) i akryle, które coraz częściej wypierają te pierwsze. Przypomnę i uzupełniam, znane marki farb modelarskich: Humbrol, Revell, Testors (MODEL MASTER), White Ensign Models, Tamiya, Pactra, Gunze, Vallejo, LifeColor (włoska farba ciesząca się coraz większym uznaniem), chociaż w niektórych może nie być niestety odpowiedniego koloru. Trzeba też pamiętać, że nazwy jak i kolory poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić, ba nawet tego samego producenta, ten sam numer może mieć różne odcienie (a już zupełną pomyłką jest sugerowanie się kolorem na monitorze komputera, niestety tu kolory są niemiarodajne). Asortyment wszystkich prawie producentów to zestawy farb jak najwierniej odpowiadającym autentykom głównie pancerki, lotnictwa i figurek, rzadziej okrętów (o żaglowcach nie wspomnę, chociaż kilka zestawów jest - patrz post wyżej)

Emalie - farby do malowania pędzlem (dobra "rozlewność") lub aerografem, dość długo schnące (co przy malowaniu aerografem jest zaletą - nie zapycha zaschniętymi farfoclami), niestety emalie mają nieprzyjemną woń (dla domowników po prostu śmierdzą). Następną wadą jest konieczność używania rozcieńczalników organicznych jak terpentyna, benzyna ekstrakcyjna czy lakowa lub medium danego producenta. Do aerografu można rozcieńczać terpentyną lub olejkiem terpentynowym.
Rodzaje farb, ze względu na ostateczną powłokę dzielimy na matowe, półmatowe i błyszczące. Można łączyć malowanie matami i półmatami, a na koniec prysnąć lakierem np półmatowym, który ujednolici malowanie, jednocześnie zwiększy odporność na ścieranie. Emalie pozostawiają dość mocną, odporną na uszkodzenia powłokę (w przeciwieństwie do niektórych akryli, które mają zbyt słabe, wręcz ścieralne powłoki).
Obecnie asortyment kolorystyczny coraz bardziej się kurczy (wypierany przez akryle).

Najbardziej znane firmy to
Humbrol - brytyjskie przedsiębiorstwo produkujące modele, narzędzia modelarskie oraz farby. Jest właścicielem takich marek jak Airfix, Sky Marks, Young Scientist, 1st Gear, High Speed i William Britain. Humbrol został założony jako Humbrol Oil Company w 1911 roku w Kingston upon Hull.,
Dobre farby, niestety po czasie kolory żółkną (maty i półmaty wg JL), problemem jest również to, że ta sama farba może mieć różne odcienie (rozwiązaniem jest zlewanie i mieszanie farby z kilku puszek, wtedy mamy pewność, że będzie ten sam odcień).

Revell – firma produkująca modele samolotów, pojazdów wojskowych, figurek i innych akcesoriów związanych z modelarstwem. Znana jest również ze wznowienia serii modeli Machtboxa.

Testors, MODEL MASTER.

White Ensign Models

Akryle - zaletą farb akrylowych jest to, że dość szybko wysychają i nie mają (przykrego) zapachu. Większość farb akrylowych można rozcieńczać wodą, alkoholem etylowym, ale nie wszystkie. Farby niektórych producentów można rozcieńczać tylko rozpuszczalnikami organicznymi (medium produkowane przez tychże). Do wydłużenia schnięcia służą opóźniacze (retarder), a do czyszczenia pędzli, aerografów - cleanery. Aerografy przy użyciu farb akrylowych trzeba myć częściej niż przy emaliach, gdyż nie myty często wypluwa zaschnięte brudy.
Wytrzymałość powłoki jest różna od mocnej do bardzo słabej (łatwej do starcia), zależy od producenta, krycie również zróżnicowane. Farby różnych producentów w większości nie mieszają się ze sobą.

Firmy, które przewodzą na rynku to;
Tamiya

Pactra (Testors)

Vallejo - Acrylicos Vallejo

Gunze (Mr. Hobby)

LifeColor - włoskiej firmy Astromodel.

• zapomniałbym o akrylach Humbrola ;) (acrylic 12ml)

Dobór rodzaju jak i koloru (odcienia) farby zależy od modelarza, jednemu będą "leżeć" takie farby a innemu nie. Drewno (przynajmniej pierwszą warstwę przyjmuje zupełnie inaczej niż plastik, nawet farba błyszcząca może być matowa na bieli, ale będzie błyszczeć na twardzieli. Jeden pomaluje raz i będzie zadowolony z efektu, drugi pomaluje 2, 3 razy i się zdziwi ;), ale nie ma tragedii, zawsze można użyć lakieru wyrównawczego (mat, półmat czy "gloss" - jeżeli ktoś bardzo chce błyszczące ;)).

Zachęcam do przeczytania w najnowszym numerze >>"Modelarstwa Okrętowego" właśnie o farbach modelarskich, bardzo szczegółowy artykuł, którego autorem jest Jarosław Leoniec.
Po lekturze mogłem trochę uzupełnić i zweryfikować z moimi spostrzeżeniami (minęło już trochę lat kiedy używałem tychże).

Zachęcam kolegów do dzielenia się własnymi doświadczeniami lub zaprośmy pana Jarosława ;)
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
damiss
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: damiss »

Witam
Czy ktoś malował farbkami Renesans? Zastanawiam się nad kupnem całego zestawu "kolory admiralicji".
Biorę tez możliwość zakupu zestawu z niemieckiej strony Deagostini. Największy problem to kolor Yellow Ochre - żółta ochra - Gelb Ocker. Może ktoś już kupował ten kolor z firm dostępnych na polskim rynku?
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: Karrex »

Witaj damiss.

Do pomalowania szalupy (launch) HMS Victory nabyłem farbę akrylową "Renesans" - żółta ochra mat (mają też akryl błyszczący, czego dowodem na zdjęciu jest biała - biel tytanowa ;) )
Biel tytanowa, akryl błyszczący i żółta ochra, akryl matowy firmy "Renesans"
Biel tytanowa, akryl błyszczący i żółta ochra, akryl matowy firmy "Renesans"

Zrobiłem próbki krycia od jednej do trzech warstw; na drewnie - olcha i na białym podkładzie:
Jak widać na próbkach ochra jest nieco ciemniejsza na drewnie.
Jak widać na próbkach ochra jest nieco ciemniejsza na drewnie.

Niestety zdjęcia są w RGB (i o różnym stopniu doświetlenia) i nie oddają rzeczywistych barw (czy jak kto woli odcieni), co widać na najbliższych fotkach.
Kolor żółtej ochry jest myślę odpowiedni (ja osobiście wolę bahama yellow, ale to nie ta bajka :lol:)
far84.jpg

01ruf162.jpg


04sza335.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
damiss
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: damiss »

Bardzo dziękuje za szybka odpowiedz :)
Kupię cały zestaw "kolory admiralicji" mam nadzieje że kolorystyka będzie ok:))))
Na razie złożyłem szalupę, postaram się założyć relację. Lada dzień skończę mojego Tigera B na wystawę i zabieram się za Victory w pełnej krasie :)))))
pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 228
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47
Lokalizacja: {"name":"Polska Rzesz\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: muli9 »

Witajcie
Mam pytanie o farbe czarny mat na zaczernienie odbojnic - dużo osób pisze o humbrolu ale tam jest kilka czerni do wyboru - która z doświadczenia będzie prawdziwie ciemnym czarnym matem ?
Np. kolega Borek pisze, że swoją Bellone barwił humbrolem 66 mat - i na fotkach wygląda to na ciemny czarny ale producent pisze, że to 66 OLIVE DRAB MATT i u producenta wygląda to raczej jak oliwka
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Victory / Kolory, nazwy i zamienniki

Post autor: Borek »

Muli wysłałem Ci PW odnośnie tego humbrola. Być może i ja się pomyliłem z numerem bo mam tych farbek trochę. W piątek wracam do domu to napisze dokładnie numer farbki. Być może jest to 33 a po prostu mi się pomyliło
Pozdrawiam serdecznie Piotr
ODPOWIEDZ