Właściwie zastanawiałem się dosyć długo, czy rozpocząć ten wątek bowiem NIna szczegółowo opisuje jak należy wykonać ten zestaw. P pierwsze chcę nadmienić, iż nie jest to zestaw "dziewiczy" - kupiłem go z ogłoszenia z naszej mini-giełdy. Zestaw otrzymałem częściowo sklejony - wręgi i podpokłady. Niestety zostały źle dopasowane, a że klej mocny toteż na bazie załączonych rysunków wykonałem nowy szkielet. W odróżnieniu od oryginału zastosowałem sklejkę 2,5mm, trochę przeróbek w rozstawie wręg i szkielecik gotowy. Postanowiłem również zmodyfikować co niektóre elementy, ale to stopniowo. Na pierwszy ogień pójdzie kil - będzie z litego drewna.
Jako, że zacząłem relację, kilka dalszych zdjęć z wczorajszej i dzisiejszej sesji. Opisywać pracnie będę bo technika ogólnie znana. Zwracam tylko uwagę na konieczność dokładnego szlifu wręg by nie było wypukłości z zaklęśnięć w kadłubie
nawet ciekawie to wychodzi:) kadłub wydaje sie być do picowany:) mam tylko pytanie o odnośnie techniki- jako iż jestem jeszcze początkujący mam pytanie, bo miedzy wręgi widzę ze włożyłeś jakąś piankę, potem ja ładnie dociąłeś tak aby był jednolity kształt kadłuba, i mam pytanie co potem? nałożyłeś jakiś utwardzacz na nią? może poszycie z listewek? bo tak wygląda jakby już było założone?
pianka została wyszlifowana zgodnie z wręgami, na to naklejone pierwsze poszycie z listewek fornirowych 0,5mm, które również przeszły szlif. Dodatkowo lekka szpachla akrylowa, papier 120 i 800. Kadłub gotowy do głównego krycia. Nic nowego, technika podglądnięta od lepszych.
Krzysztof jestem rozczarowana :( Czekałam na Twoją szczegółową relację z krycia kadłuba, a Ty pokazujesz gotowy. Mam nadzieję,że drugie krycie będzie bardziej ukazane.
Interesuje mnie jak będą przebiegały listewki i w jakiej kolejności.
Twój model wychodzi bardzo ładnie:)
Pierwsze pokrycie nie wymaga szczegółów w rozmieszczeniu listewek. myślę, że zasadne byłoby użycie listewek 2mm oraz 4mm w zależności jak przebiegają wypukłości kadłuba. Burtową listwę dałem szerszą, obciąłem ją do przebiegu pokładu. Jeśli wykonamy bardzo szczegółowy szlif wręg i wypełnienia, to szpachla będzie niepotrzebna, lub w znikomej ilości.
Ostatnio mnie wzięło, miast oglądać duperele, to je sam wykonuję. Dziś pokład dziobowy i wykończenie burt w części rufowej - niestety nie będzie widać w skończonym modelu - ławka zakryje.Jestem zadowolony,daje efekt cierpliwe sprawdzanie wymiarów przy klejeniu szkieletu i szlifowaniu. Pokład kleiłem od osi symetrii i po obu burtach nie ma żadnej różnicy!! Małe a cieszy.
Cześć,
Chciałem zapytać, bo albo nie doczytałem albo gdzieś mi umknęło, jaka to skala i długość modelu bo z tego co widzę po klawiaturze (od "z" do prawego ctrl) to jakieć 20 cm. Straszne maleństwo ale ładnie Ci to wychodzi.
Pozdrawiam
Rafał